SGK malulen emeklilik sartlari 2013

    SGK malulen emeklilik sartlari 2013 2014 yeni
Malulen Emeklilik Sartlarinda Düzenleme Yapildi Yeni Hastaliklar Eklendi Kanser, diyabet, organ nakli gibi 21 çesit rahatsizliginda eklendigi, çalismayi engelleyen genetik hastaliklara düzenleme kapsaminda,1 Eylül' den itibaren SGK tarafindan malulen emeklilik düzenlemesi yürürlüge girerek 4 bin 250 kisi daha emeklilik hakkina sahip oldu. Malulen emeklilere ödenecek maas 971 TL olacak. Eski yönetmelige göre malullük basvurusu yapmis olup fakat reddedilenlerde tekrar basvuru yapabilecek. Düzenlemeden faydalanabilmek için saglik kurumundan, çalisma is gücünün kazasi ve meslek hastaligi sonucunda en az yüzde 60' inin kaybedildigine dair rapor alinmasi gerekiyor. Ayni zamanda 1800 gün sigorta priminin ödenmis olup, en az 10 yil sigortali bulmak gerekiyor.
Sürekli bakima muhtaç derecede olan maluller için ise sigortalilik süresi aranmadan sadece 1800 gün sigorta priminin bildirilmis olmasi kosulu tek aranacak. Bu raporlar SGK il veya merkez müdürlügü, Saglik Bakanligi'na bagli egitim arastirma ve askeri hastanelerden birine sevk edilecek. Bulundugu ilde bu hastanelerden olmamasi durumunda devlet hastanelerine sevk yapiliyor. Hastane yüzde 60 çalisma kaybi oldugunu belirten raporu düzenliyor ve kisi rapor, istenen diger evraklari SGK Il ve ya Merkez Müdürlügü'ne veriyor.
Düzenlemeden yararlanabilen hastaliklar ise;
Kemik iligi nakli hariç tüm organ nakilli hastalar ve kanser hastalarina kosulsuz maluliyet hakki, kronik böbrek yetmezligi, agir elektrolit bozukluklari, otizm, MS, Parkinson, Alzheimer, sara, astim, KOAH, uyku bozukluklari, sindirim sistemi kanamalari, ülseratif kolit, kaseksi, kronik pankreatit hastaliklari, kisinin çalismasina engel olan genetik hastaliklar kapsama alindi. Böbrek nakli sonrasi kontrol muayeneleri ise kaldirildi. Yardim olmaksizin yürüyemeyen sigortali, travma sonrasi stres ve obsesif-kompulsif bozukluklari, kardiyolojik hastaliklar, seker hastaligi sonucu kisinin en az 3 organinin orta ve ileri düzeyde bozulmasi maluliyet kriteri olarak kapsama alindi.