Kredi kartıyla alışveriste unutulmaması gerekenler.

vatandaşların, kredi kartıyla alışverişlerinde, kartın POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirilmemesine dikkat etmeleri gerektigi vurgulandi.

Bankalararasi Kart Merkezinin (BKM) işyeri ve kart sahiplerine yönelik uyarılarda, bankalar tarafından verilen banka/kredi kartlarinin, hesap sahibinin ilgili hesabına ait bütün mevduatini içinde bulunduran cüzdan niteliginde oldugunun unutulmaması istendi.


Bu kartlar aracıligiyla yapılacak işlemlerde kullanilmak üzere belirlenecek giriş sifresi için dogum tarihi, okul numarasi gibi kolay tahmin edilebilir numaralarin kullanılmaması talep edilirken, kullanilan sifrenin ikinci bir sahis ile (banka personeli dahil) paylaşılmaması ve herhangi bir yere de kesinlikle yazılmaması gerektigi ifade edildi.

Sanal alışveris ortamlari hariç, internet üzerinden kredi kartı numarasi, sifre veya özlük bilgileri isteyen e-postalara kesinlikle bilgi verilmemesi gerektigine isaret edilen uyarılarda, bankalarin, hiçbir şekilde e-posta yoluyla sifre işlemleri yaptırmadığı ve müsterilerinin kişisel bilgilerini istemedigine dikkat çekildi.

Kredi/banka kartı ile işlem yapılırken mümkün oldugunca kartın yaninda bulunulmasi ve işlem yapılırken kartın kopyalanmasi riskine karşılık kartın izlenmesi istenirken, diğer uyarılar söyle siralandi:

"Kredi/banka kartı ile POS makinelerinde ödeme yapıldiktan sonra kartın geri alındığı kontrol edilmelidir.

yapılan harcamalari belirten hesap dökümü alındığında veya hesapta herhangi bir olagandışı hareket fark edildiğinde, sorunla ilgili banka derhal haberdar edilmelidir.

Banka/kredi kartı kaybedilir veya çalınırsa vakit geçirilmeden ilgili banka durumdan haberdar edilmeli ve kart kullanima kapatilmalidir.

Kredi kartı ile yapılan alışverislerde işyerinin düzenledigi satış belgesi dikkatle incelenmelidir. Özellikle tarih ve tutar bölümlerini kontrol ettikten sonra satış belgesi imzalanmali ve kart hamiline verilen nüsha saklanmalıdır."